Az épületszigetelés az egyik kulcsfontosságú tényező a kényelmes és energiatakarékos épületek létrehozásában. A legtisztább és legolcsóbb energia az, amit nem kell újratermelni, mert sikerül megtartani. Az épületszigetelés különböző típusokból és anyagokból származhat. Íme néhány népszerű épületszigetelési módszer:
Hatékony fűtési rendszer példa
Hatékony fűtési rendszer esetteanulmány – levegő-levegő hőszivattyús padlófűtés kiegészítve a konyhapult előtt, a kanapé felett, és a dolgozó asztal felett infrapanellal. Ez azért tökéletes választás, mert:
tovább olvasom>>>
1. Hőszigetelés:
- Ez a legfontosabb, hiszen olyan energiát nyerünk vele, amit nem kell újra és újra megtermelni. E tekintetben ez a leghatékonyabb módszer otthonunk fenntarthatóságának biztosítására.
- Fontos azonban, hogy a légtechnikáról ne feledkezzünk meg, hiszen amíg szigeteletlen volt a házunk, addig volt egy természetes szellőző berendezésünk.
2. Programozható termosztát használata:
- Ezzel a módszerrel közel felére tudjuk csökkenteni a szükségszerűen újra és újra megtermelt energia felhasználását. Beállíthatjuk a programozható termosztátot, amely automatikusan szabályozza a hőmérsékletet a nap folyamán. Csökkenthetjük a fűtési igényt, amikor nincs otthon vagy éjszaka.
- A fűtési rendszerek vezérlése okos otthon rendszerbe integrálható, így egy kézben tudjuk tartani otthonunk energiagazdálkodását.
3. Energiatakarékos fűtési rendszerek:
- Minden fűtés típusnak vannak előnyei.
- A különböző típusokból érdemes egy integrált rendszert képezni, hogy az előnyök szinergiáját minél nagyobb mértékben ki tudjuk használni.
- Érdemes megfontolnunk a modern, energiatakarékos fűtőberendezések (pl. kondenzációs kazánok, hőszivattyúk) telepítését. Ezek hatékonyabban hasznosítják az energiát.
- Nagyon sok energiát meg tudunk takarítani azzal, ha nem fűtünk mindent egyformán, hiszen otthonunkban nagyon sok esetben egy helyben tartózkodunk huzamos ideig. Ilyenek a dolgozó asztal, konyha pult, kanapé, fürdőszoba. A leghatékonyabb lokális fűtést zónázható infra sugárzókkal tudjuk megvalósítani panelek, vagy lokalizálható padlófűtés kiépítésével.
- Rezsicsökkentésünk érdekében – természetesen – nemcsak az energiafelhasználás játszik szerepet, hanem az energia aktuális ára is. A kedvezményes tarifák adta lehetőségek kiaknázására is érdemes figyelmet szentelni, azonban ne feledjük, hogy ezek bármikor felülírhatják egy tollvonással, ezért csupán a kedvezményes tarifák adta lehetőségekre hosszú távon nem célszerű hagyatkozni.
4. Redőnyök és sötétítők használata:
- Éjszakai leeresztett redőnyök vagy függönyök segíthetnek a hő megtartásában. Napközben pedig kihasználhatjuk a természetes napsütést, nyitott redőnyökkel vagy sötétítőkkel.
- Nem is gondolnánk, mennyire fontos a napsütés segítségének kihasználása. Az üvegfelületek érő napsugarak akár 10 Celsius fokkal is hozzájárulhatnak otthonunk fűtéséhez megfelelő szigetelés és nagy üvegfelületek esetén.
5. Szellőztetés:
- Szellőztessük rendszeresen a lakást.
- Légtisztító berendezések használatával javíthatjuk a beltéri levegő minőségét és megelőzhetjük a páralecsapódást, ami a penészgombák melegágya.
- Egészségünk miatt fontos, hogy otthonunk levegője tiszta és oxigén dús.
6. Fűtőtestek rendszeres karbantartása:
Tisztítsuk meg és tartsuk karban a fűtőtesteket rendszeresen. Por és szennyeződések lerakódása növelheti az energiafogyasztást.
7. Időszakos fűtésszünetek:
Amikor nem vagyunk otthon, vagy alvás közben, csökkentsük a fűtési hőmérsékletet! A hosszabb idejű szünetek alkalmával ne kapcsoljuk ki teljesen a fűtést, inkább állítsunk be rajta egy minimális 10 Celsius hőmérsékletet, hogy adott esetben ne fagyjanak el vízvezetékek.
8. Fűtési rendszer rendszeres ellenőrzése:
Kérjük szakember segítségét, hogy rendszeresen ellenőrizze és karbantartsa a fűtési rendszerünket. Egy hatékonyan működő rendszer kevesebb energiát fogyaszt.
9. Alternatív fűtési módszerek:
Fontoljuk meg alternatív fűtési módszerek, mint például a kandalló, pelletkályha vagy napkollektorok használatát.